Úvod

Novinky

Kozy

Skot

Koně

Pony

Můj pes

Nabídka

Fotogalerie

Odkazy


SHETLANDSKÝ PONY

Shetlandský pony pochází ze Shetlandských ostrovů. Zdejší drsné počasí zapříčinilo malý vzrůst a houževnatý charakter místních poníků. Shetlandské ostrovy jsou bezlesé, porostlé tvrdými travinami, vřesem a jelikož jsou obklopeny oceánem, jsou velmi větrné.
Dříve se shetlandský pony využíval k nošení břemen a tahu. V průběhu století byl přivezen do Skotska, Velké Británie a do Evropy. Protože je malý, stal se oblíbeným jezdeckým koněm pro děti. V 19. století pracovalo mnoho mužů, žen i dětí pod zemí v kamenouhelných dolech. Zákon brzy zakázal práci žen a dětí v těchto dolech. Spojencem horníků se stal shetlandský pony. Nezřídka tam sloužil od svých tří let až do smrti. Vznikla velká poptávka po shetlandech jako důlních koních a pro tyto účely se vedle normálního typu šlechtili větší, mohutnější a hrubší koně.

Popis a charakteristika: Malý tělesný rámec těchto poníků se ustálil působením nehostinného podnebí a volného přírodního chovu, jejich malé tělo má také menší povrch, který omezuje ztrátu tělesné teploty na minimum. Výška ponyho je v průměru 101,6 cm. Základní zbarvení je černé, ale může být i kaštanové, hnědé, ryzé, bílé nebo strakaté. Srst se mění podle roční doby. V zimě je delší a dvojí (pesíky a podsada), v létě krátká, hladká. Svým zakulaceným tělem, živýma očima, hustou a měkkou srstí a bohatou hřívou připomíná roztomilého plyšového medvídka. Jeho hlava s malýma, pěkně tvarovanýma ušima, širokým čelem a krátkým nosem je výrazná. Plece má mohutné a srázně spadající. Kohoutek je plochý, hřbet krátký a bedra široká. Hříva poníka je velmi bohatá. Nohy má poník krátké a kopyta pevná a odolná. Bez vyrovnaného charakteru a odvahy by shetland zřejmě v dolech nepřežil. Dokáže se velmi přizpůsobit a podrobí se ochotně nejtěžším podmínkám. Ale umí být také velmi umíněný, ba dokonce tvrdohlavý. Shetlandský pony je totiž nanejvýš inteligentní a bystrý a rád svého pána někdy pozlobí.

Využití: V poměru ke své velikosti je shetland relativně jedním z nejsilnějších plemen na světě. Na ostrovech se tito poníci využívají jako soumaři a tažní koně, ale mohou v sedle nosit dokonce dospělého člověka.

Shetlandský pony se vyváží do celého světa. V USA, v Kanadě i v Evropě jsou četné chovy, které mají vlastní plemenné knihy. Pravděpodobně nejvíc shetlandů se chová v Nizozemsku.LENTILKA

             


Lentilku jsem objevila v inzerci začátkem roku 2009, byla nabízena i s postrojem a vozíkem. Váhala jsem, cena byla vyšší, ale nakonec jsem ji koupila. Její původ neznám a vlastně ani datum narození. Majitelka ji měla krátce a prý ji koupila od nějakého podivína, který uvedl věk přibližně 10 let, což údajně veterinář potvrdil. Neměla ani modrý průkaz, ten bývalá majitelka nechala vystavit, předtím komisařka udělala popis koně. Z mně neznámého důvodu naměřila výšku 105 cm a v modrém průkazu je zapsán rok narození 2000. Neodpovídá ani jedno! Ale nevadí mi to, Lentilka je velmi klidná a milá kobylka. Ještě ten rok jsem ji připustila plemenným hřebcem Philipem, který je v držení Zdeňky Štěpánové. Říje měla, ale divný průběh a vyšetření sonografem březost nepotvrdilo, jen cystu v děloze. Přesto se Lentilka po návratu od hřebce chovala trochu jinak a tak jsem doufala, že se veterinář spletl a hříbátko bude. Její chování a tloustnutí tomu nasvědčovalo. Dokonce se jí na jaře začalo nalévat vemínko, ale bohužel to časem splasklo a zůstala jen kila navíc. Protože ta kila navíc jí nedělají dobře na nohy, má na zadních špalková kopýtka a od začátku v kroku divně šmajdala, rozhodla jsem se, že ji už připouštět nebudu. I když veterinář mi řekl, že cysta v děloze ničemu nepřekáží. A tak ji mám jako vychovatelku omladiny. Netváří se nijak nadšeně, když vidí jak se stádečko rozrůstá a jakmile začnou holky dovádět, radši se zašije pod přístřešek a tam si podřimuje. Už má ráda svůj klid.JUDDY

        Narozena: 14.5.2008
Matka: URI
Otec: HEKTOR RAFAEL

I Juddy jsem našla v inzerci. Byla roční a za rozumnou cenu. Jely jsme se na ni podívat rovnou s přepravníkem. Rozhodla jsem se koupit a hned jsem si zamluvila další dvě klisničky, vlastní a nevlastní sestru Juddy. Lentilka nový přírůstek přijala bez problémů.
Upravila jsem si její jméno na Uddy. A začalo učení, vodění, uvazování, zvedat nohy, kopyta potřebovala urychleně vystrouhat. Po 14 dnech se zdálo,že může přijet kovář. Museli jsme na ni být tři a přesto mi dupla na nohu, tak, že jeden prst byl dlooouho fialový. Po čase začala být trochu protivná, pokud nebylo po jejím, měla tendenci štípnout. To ji přešlo, ale začala provokovat Lentilku, zákeřně ji kousat do zadku a zezadu do nohou, což dělá dodnes.
Letos v lednu začala ohromně línat, vypadávala jí srst v chuchvalcích i žíně. Veterinář nic nezjistil. Na jaře vylínala a narostla jí krásná lesklá srst, vypadala dlouho jako pankáč než hříva dorostla.KIM

  Narozena: 8.5.2009
Matka: SANY
Otec: HEKTOR RAFAEL

Kim jsem si zamluvila u stejného chovatele, od kterého jsem koupila Uddy. Milá, přítulná, nenápadná kobylka. Po přesunu k nám ji bylo nutné navyknout na ohlávku, vodit, zvedat nohy, což se podařilo vcelku brzy pomocí pamlsků. Zatím se jeví jako bezproblémový koník.KATIE

    Narozena: 18.5.2009
Matka: URI
Otec: HEKTOR RAFAEL

Vlastní sestra Uddy, zakoupena zároveň s Kim. Říkám ji Kači. Milá, strašně zvědavá kobylka, taková asistentka, u všeho musí být. Drobná, menší než Kim a jakoby trochu pozadu. Učení základních návyků jí trvalo mnohem déle. Při seznamování s Lentilkou, se jí vrhla na vemínko a snažila se pít. Ta se klidně věnovala senu. Občas bývá protivná, při čištění kopyt se snaží nohu vytrhnout a při česání její husté hřívy se neustále ošívá. Ráda pošťuchuje ostatní.ZILADYNarozena: 19.5.2010
Matka: ZINTA V.D. LANGERHORSTWEG
Otec: ARNY OF KADOV

V roce 2010 jsem objevila v inzerci klisničku hnědobílou straku bez původu, moc se mi líbila. Majitelka mi ji slíbila, ale protože jsem návštěvu z nedostatku času stále odkládala, nakonec ji prodala jinému zájemci. Pátrala jsem v inzerci dál, ale nic co by se mi líbilo jsem nenašla. A tak jsem se dala do pročítání plemenné knihy a oslovila majitele klisen, jestli nemají hříbata na prodej. A objevila jsem chovatele několika klisen dovezených z Holandska. Po předchozí domluvě jsem se vydala na návštěvu. S údivem a potěšením jsem zjistila, že klisničky mají lysinky. Zilady byla menší , drobná i její maminka je malá. Zamluvila jsem si jí a ještě jednu klisničku. Po odstavu byl čas klisničky odvézt domů, byl listopad, chtěla jsem je mít doma než napadne sníh. Protože tam koníci žili na dost velkých pastvinách , moc do styku s člověkem nepřišli, byla hříbata velmi plachá. Už jen nasadit ohlávky byl boj. Naložit do přepravníku a doma dojít do boxu, byl horor, ale zvládli jsme to. Zilady na tom byla trošku líp, nechala si nasadit ohlávku i dotyky snesla.Hned jsem je odčervila a prvních pár dní jsem je měla v boxu ,jen na chvilku jsem je pouštěla pod přístřešek . Asi po třech dnech jsem je seznámila s ostatními. A další dny chodily společně do výběhu, aby si zvykly na oplůtek. Proběhlo to bez problémů. Měly strašně přerostlá kopyta, bohužel neuměly zvedat nohy. Denně několikrát jsem se jim věnovala, čistila a zvedala nohy. Měly z toho panickou hrůzu, musela jsem okolo nich lézt po čtyřech, jakmile jsem se postavila s děsem v očích se snažily dostat ode mě co nejdál. Moje trpělivost prošla těžkou zkouškou. Až teprve po měsíci přišly na to, že jim nohy asi ukousnout nechci a bez odporu si nechaly kopýtka vyčistit. První korektura proběhla bez velkých problémů.


TWIGGYNarozena: 4.4.2010
Matka: TESKYLE V.D. HOEVEWEG
Otec: ARNY OF KADOV

Twiggy jsem koupila společně se Zilady. Je větší a mohutnější, byla mnohem vyděšenější a panikářka. Jen jsem se k ní přiblížila s ohlávkou, byla šílená strachy. Nemohla jsem si je ani uplatit pamlsky, nevěděly co to je. Krájela jsem jim jablka a mrkev na tenké plátečky, strkala do huby, plivaly to, vůbec nevěděly co s tím. Tak jsem jim je strkala až na zadní zuby, aby byly nucené to rozkousnout. Po pár dnech zjistily, že jablíčko nebo mrkvička chutná, ale stále to neuměly žrát, takže jablka i mrkev na večerní krmení jsem strouhala. Pořád , ale nechápaly, že jim pamlsky dávám za odměnu, když udělají co po nich chci. Po několika týdnech se s Twiggy stala změna, začala být přítulnější a důvěřivější než Zilady. Nasadit ohlávky už nebyl problém, ale nechat se vodit, ani náhodou. Při sebemenším tahu za ohlávku, vytřeští oči a staví se na zadní. Nepomáhají ani pamlsky a tak jsem to zatím odložila na neurčito. Po vylínání byly štíhlé jak baletky, Twiggy rozhodně nedělala ostudu svému jménu. Teď se začínají zakulacovat, doufám, že se nezakulatí příliš.