Úvod

Novinky

Kozy

Skot

Koně

Pony

Můj pes

Nabídka

Fotogalerie

Odkazy


Něco o plemenech,která využíváme k chovu

KOZA HNĚDÁ KRÁTKOSRSTÁ

Mléčné plemeno vyšlechtěné převodným křížením původních strakatých a hnědých koz s dovezenými kozly harckého plemene z Německa. Dříve se chovala jako bezrohá, dnes rohatost u obou pohlaví povolena. Je středního tělesného rámce, pevné kostry s průměrným osvalením. Hlava dlouhá a poměrně úzká, krk přiměřeně dlouhý, hřbet rovný, který přechází ve sraženější záď, končetiny silné. Základní zbarvení hnědé s úhořím pruhem syté barvy po celé délce hřbetu až konci ocasu. Černý trojúhelník za ušima je charakteristickým znakem plemene. Mulec, vnitřek uší, břicho, holeň a paznehty černé, srst krátká. Mléčná žláza úměrně veliká, struky středně dlouhé. Plemeno je odolné, rané, vhodné jak pro individuální, tak stádový chov. Kozy jsou mléčné a plodné, plemeno má dobré mateřské vlastnosti a je vhodné ke křížení s masným burským plemenem za účelem zlepšení zejména jatečné hodnoty kůzlat ve výkrmu. Živá hmotnost koz je 50-55kg, kozlů 70-85kg. Dojivost koz je 800-900kg mléka, tučnost 3,6%, bílkovin 2,7%, živá hmotnost kůzlat v 70 dnech věku 15kg.


KOZA BURSKÁ

Jihoafrické plemeno s masnou až kombinovanou užitkovostí a dobrou plodností. Kozy jsou většího tělesného rámce s dobrým osvalením a pevnou konstitucí. Krátká srst na těle je bílá, na hlavě načervenalá s lysinou, černá barva hlavy je nežádoucí. Hlava u obou pohlaví rohatá, s výrazným klabonosem, se středně dlouhýma svislýma ušima. Hřbet poměrně široký a rovný, který přechází ve sraženější záď, nohy kratší, silné. Mají dobře utvářené vemeno. Živá hmotnost koz 60-70kg, kozlů 80-90kg. Plemeno zaměřeno jak na chov v čistokrevné plemenitbě, tak pro užitkové křížení s mléčnými kozami. Kozy jsou klidného temperamentu, vhodné jak k chovu v oplůtku, tak na volné pastvě. Jsou rovněž vhodné ke společné pastvě se skotem a ovcemi. Jedinci s modrou barvou očí jsou náchylní ke stresu, zvláště při manipulaci se zvířaty. Z toho důvodu jsou z chovu vyřazováni. Hmotnost kůzlat v 70 dnech věku je 17 kg, produkce mléka koz je 400-500kg.


NÁŠ CHOV KOZ


První kozy jsme pořídili na jaře v r. 1998. Dojné krávy už jsme neměli a tak, aby jsme měli mléko pro svoji potřebu. Koupili jsme dvě kozičky bez PoP plemene hnědá krátkosrstá bezrohá. Když nastal čas, připustili jsme je, jelikož široko daleko nebyl hnědý kozel, natož plemenný, připustili jsme je bílým kozlem. Jedna koza o kůzlata přišla, druhá porodila dvojčata kozlíka a kozičku pískové barvy.



Po návštěvě na farmě p. Horynové z Krompachu, jsme se rozhodli pořídit koz víc a zkusit vyrábět sýry. Nakoupili jsme kozičky s POP, plemenného hnědého kozla linie Hansi. Po čase jsme pořídili kozla linie Hermes a pro kozy, které moc nedojili, ale byly dobré matky, burského kozla a s ním dvě kozy stejného plemene.


Arnošt


Bohouš


Cyril


Gabriel


Což o to, kůzlata se rodila pěkná, zdravá, kozy celkem dobře dojily, naučila jsem se dělat tvaroh i pár druhů sýra. Ale finance na vybudování sýrárny nebyly. Zájem o výrobky z mléka byl nárazový. A tak jsme po čase některé kozy prodali a nechali si jen kříženky, kozy bezpůvodové a burského kozla. Nakonec kříženky se nám osvědčily jako velmi dobré matky, měly dostatek mléka pro kůzlata a ta byla dostatečně zmasilá. Takže prodáváme velikonoční kůzlata a protože všechny kozy kojí, mléčné výrobky se nedělají. Když už se některá dojí,tak jen pro naši spotřebu.
V r. 2008 jsme se dohodli s kolegou, který má velkochov, že mu budeme odchovávat kozičky. Ale ukázalo se, že to nebyl dobrý nápad. Kozičky k nám přišly podražené a odchov se nedařil, takže naše spolupráce skončila.
V současné době máme i s kůzlaty 70 kusů. Máme dva plemeníky, našeho starého dobrého burského kozla Cyrila a začátkem roku jsme pořídili hnědého kozla Gabriela. Pro Cyrila tu je už jen pár nepříbuzných starších koz. Uvažovali jsme o jeho prodeji, ale vyskytl se u něj kožní problém, zatím zůstává, uvidíme. Sloužil dlouho a dobře, nechce se mi se ho zbavovat.
Co se týká koz, stavy by jsme chtěli snížit, je tu pár koz už starých a taky kozy rohaté, některé jsou dost drzé, tak ty budeme postupně vyřazovat. Radši bych kozy bezrohé.



PROŠLI NAŠÍM HOSPODÁŘSTVÍM A ZŮSTALI V NAŠICH SRDCÍCH


BABA – bez původu, matka hnědá, otec hnědý
Naše první koza, velmi mírná, dobrá dojnice a vynikající matka. Tuto vlastnost předávala svým dcerám (Hermína po bílém kozlovi bez pop, Tonča po Bohouškovi-Hansi, Bobina po Cyrilovi) a ony ji předávají zase dál.



BARČA -75% burské krve, matka kříženka, otec burský
Tuhle kozu, její sestru Berunu a kozla Cyrila jsme koupili najednou v jejich 5. měsících. Barča se od začátku projevovala jako velmi průbojná. Neměla ráda psy, hned každému naznačila rohama co by s ním udělala. Po prvních kůzlatech se stala velitelkou stáda, vydrželo jí to celý život. Rodila převážně kozičky, všechny jí byly velmi podobné jak vzhledem, tak povahou.



KAČA- bez původu, matka bílá,otec hnědý
Kačenku jsme dostali, byla větší než naše kozy a chtěla dělat velitelku, myslím, že se i na Barču vytahovala. Měla tolik práce s odháněním ostatních od žlabu, musela jsem to řešit tak, že jsem ji po dobu krmení uvazovala. Jednou jsem jí zapomněla odvázat, Mahulena s Apolenou využili její bezmoci se bránit a daly jí co proto. Od té doby byl klid, Kača už nikoho nehonila a rohatým se vyhýbala.V r.2007 porodila a odchovala čtyřčata. Uměla moc pěkně koulet očima.



ŠEDIVKA - matka bílá bezrohá, otec burský.
Šedivku jsme koupili jako sedmiletou s jejími 3 kůzlaty. Do stáda zapadla díky dostatečné průbojnosti skvěle. Velmi dobrá matka, dostatečně mléčná. U nás porodila 8 kůzlat, dožila se 12 let. Milovala drbání mezi ušima, což podědily i její dvě dcery Mahulena a Apolena.